P6270100 2 M.MVojenská zotavovna s celoročním provozem leží v nadmořské výšce 1 300 m na blízko Petrových kamenů. Místo je křižovatkou hlavních turistických a běžeckých cest spojujících nejznámější místa Jeseníků - Praděd, Petrovy kameny, Skřítek a Červenohorské sedlo. Dopravu ze sedla Hvězda zajišťuje kyvadlová autobusová linka.

  Chata Barborka na svahu PraděduChata leží na jižním svahu Pradědu u pramenů Bílé Opavy v nadmořské výšce 1320 m n. m., u všech důležitých turistických cest v centru Jeseníků. V blízkosti chaty se nachází šest sjezdovek různé obtížnosti. Přístup po turistických cestách, příjezd možný kyvadlovou dopravou k chatě Ovčárna, odtud pěšky (cca 1 km).

   

  Červenohorské sedlo v nadmořské výšce 1013 m n. m. je významným přechodem Hrubého Jeseníku od Šumperka a Loučné nad Desnou do Bělé pod Pradědem a Jeseníku. Odděluje Pradědskou hornatinu od Keprnické hornatiny. Sedlem prochází hlavní jesenická turistická trasa z Rýmařova do Ramzové a dále na Kralický Sněžník.

  Na východním svahu Červené hory (1337 m n. m.) v severovýchodní části hlavního hřebene Hrubého Jeseníku, na červeně značené turistické cestě z Červenohorského sedla na Keprník a Šerák, cca 3,5 km severozápadně od Červenohorského sedla, je pramen vody, který byl podle pověsti považován za léčivý.

  Na území Hrubého Jeseníku byla zejména v 19. století postavena řada chat, které měly sloužit převážně jako útulky pro lovce zvěře. Vlastníky lesů a panství byly budovány většinou ve výškách kolem 1100 - 1200 m n. m. v odlehlých místech, která slibovala možnost kontaktu s lovnou zvěří. Přístup k nim byl vesměs možný pouze po stezkách nebo po lesních cestách s vyloučením veřejné dopravy.

  Na VyhlídceNově vybudovaná horská chata Na Vyhlídce na okraji Nové Vsi, části obce Dolní Moravice v nadmořské výšce 840 m n. m., poblíž Novoveského vrchu s krásným výhledem k hřebenům Hrubého Jeseníku a na Bruntálsko s dominantními vrcholy bývalých sopek.

  Přístup po silnici z Dolní Moravice, pěší po žlutě značené turistické cestě ze Staré Vsi do Karlova po Pradědem. Východisko pro výlety do podhorských i horských částí hlavního hřebene Hrubého Jeseníku.
  V blízkosti chaty byla postavena vyhlídková věž.