Lovecké chaty

    Na území Hrubého Jeseníku byla zejména v 19. století postavena řada chat, které měly sloužit převážně jako útulky pro lovce zvěře. Vlastníky lesů a panství byly budovány většinou ve výškách kolem 1100 - 1200 m n. m. v odlehlých místech, která slibovala možnost kontaktu s lovnou zvěří. Přístup k nim byl vesměs možný pouze po stezkách nebo po lesních cestách s vyloučením veřejné dopravy.

    Některé chaty sloužily i k odpočinku majitelů a jejich hostů i v letním období. Z některých se později staly chaty přístupné pro veřejnost (např. Františkova myslivna nebo Alfrédova chata), ale většina z nich slouží dodnes jako účelové chaty pro majitele lesů nebo honiteb.
    Na Rýmařovsku jsou známa např. jména chat U Huberta (u soutoku Podolského a Žlutého potoka), Josefínka (1 km od Jelení studánky), Jelení chata (1,3 km od Jeleního hřbetu), Kamzík (0,6 km od Zelených kamenů),  Junačka (na svazích Ostružné),  Kotelská chata (na úbočích Malého kotle), Eustaška (1,1 km od rozcestníku ve Velkém kotli), Františkova myslivna, Kamzičí chata (1,8 km od Pradědu), Kamenná chata (2,5 km od Pradědu) a další.

    Chata u HubertaChata JosefinaChata KamzíkChata Junačka