Jiřího chata na Šeráku

    Chata na vrcholu Šeráku v nadmořské výšce 1351 m n. m. v části masívu Hrubého Jeseníku byla vybudována současně se železniční tratí přes Ramzovské sedlo do Jeseníku v r. 1888 německým turistickým spolkem.

    Neveliká dřevěná stavba měla malou noclehárnu se 14 lůžky a malou hospodu. Ve stejném roce však byla vypálena neznámým pachatelem. Avšak již o rok později vzniká na jejím místě nová, tentokráte již kamenná chata. Její stavbu financoval z větší části vratislavský kardinál Jiří Kopp, podle jehož křestního jména nesla chata i své jméno - Georgschuthaus. Své jméno - Chata Jiřího, si zachovala do dnešních dnů. Stavba chaty byla dokončena v roce 1894, ve stejné podobě přetrvala chata až do roku 1927, kdy byla přistavěna terasa a několik dalších částí. Od této přestavby slouží chata bez výraznějších vnějších úprav do dnešních dnů.
    Chata na Šeráku je přístupná pěšky z Ramzové po červené turistické značce (asi 6,5 km), případně po zelené turistické značce přes Obří skály, nebo sedačkovou lanovkou z Ramzové. Z chaty na Šeráku lze pokračovat po hlavním hřebeni Jeseníků na Červenohorské sedlo, Praděd a případně přes Ovčárnu a Petrovy kameny dále na Jelení studánku a Skřítek.

    Více informací na http://www.bonera.cz/ubytovani-chata-serak.php