Alfrédova chata

    Alfrédova chata Alfrédova chata byla horská chata v nadmořské výšce 1120 m nad prameništěm Stříbrného potoka, na svahu kopce Jelenka (1206 m n. m.).

    Původní loveckou chatu v těchto místech nechal koncem minulého století zbudovat majitel janovického panství hrabě Alfréd Harrach. Byl to obyčejný dřevěný srub na kamenné podezdívce. Po první světové válce byl nad chatou postaven nový objekt s názvem Alfrédova chata. V roce 1933 ji získal do nájmu KČST a Alfrédka, jak se chatě všeobecné říkalo, se stala první českou horskou chatou v Jeseníkách. Poté co v 60. letech vyhořela, byla znovu postavena v roce 1971 a postupně byla podstatně upravena a rozšířena. Smutný osud ji potkal znovu 24. března 2002, kdy opět vyhořela a od té doby zůstaly pouze základy. Poblíž dnes turistům slouží chatka s občerstvením.
    Bývalá Alfrédova chata leží v nejméně poškozené části Jeseníků na hlavní jesenické turistické cestě ze Staré Vsi po hlavním hřebeni na Praděd a Červenohorské sedlo (součást dálkové trasy E3 Eisenach - Budapest) a na turistických cestách ze sedla Na Skřítku do Vernířovic a ze Žďárského Potoka do Karlova. Bezprostředně severně od bývalé chaty se rozkládá přírodní rezervace Pod Jelení studánkou.

    Chata je dostupná pouze pěšky, na horském kole nebo v zimním období na běžkách.