Chata Ovčárna

  P6270100 2 M.MVojenská zotavovna s celoročním provozem leží v nadmořské výšce 1 300 m na blízko Petrových kamenů. Místo je křižovatkou hlavních turistických a běžeckých cest spojujících nejznámější místa Jeseníků - Praděd, Petrovy kameny, Skřítek a Červenohorské sedlo. Dopravu ze sedla Hvězda zajišťuje kyvadlová autobusová linka.

  V létě jsou zde velmi dobré podmínky pro pěší turistiku a cykloturistiku, a v zimním období vhodné lyžařské terény s šesti upravovanými sjezdovkami a běžecké tratě pro začátečníky i pokročilé lyžaře.
  V zotavovně je k dispozici relaxační centrum, umožňující využití posilovny, tělocvičny, solária, masáží, suchých uhličitých koupelí, sauny, vířivky, bazénu s protiproudem a odpočinkových prostor.
  Chata vznikla na místě seníku, který byl postaven v roce 1863, v roce 1864 zde byla zřízena salaš a ovčí syrovátka se prodávala jako lék lázeňským hostům v Karlově Studánce, v objektu bylo poskytováno občerstvení i noclehy.

  Chata Ovčárna S počátky chaty je spojena i historie prvního vědeckého objevování a zkoumání jesenické přírody, průkopník Prof. Dr. F.A.Kolenatti zde v roce 1864 při jedné z cest se svými brněnskými studenty zemřel po pádu z Petrových kamenů. V r. 1910 Ovčárna zcela vyhořela, znovu byla vybudována v r. 1911 a ve 30. letech 20. století byla upravena na hotel s restaurací. V roce 1949 se Ovčárna dostala do správy čs. armády jako vojenské a rekreační zařízení.
  V 50. letech byl celý objekt opraven, podstatně rozšířen a zmodernizován.

  Více informací na http://vz-ovcarna-pod-pradedem.hotel.cz/