Zámek Sobotín a zámecký park

  thumb_F267Sobotín, vzdálený od Rýmařova 27 km po silnici č. 11, byl založen v rámci velké kolonizace druhé poloviny 13. století, jak dosvědčuje i poosobní jméno (Sobota), původně nejspíš jako hornická osada.
  Sobotínský zámek vznikl ve čtyřicátých letech 19. století přestavbou někdejší Eisenbachovy zbrojovky v romantizujícím historickém pojetí. Přestavbu provedli železniční podnikatelé bratři Kleinové, kteří v roce 1842 koupili sobotínské panství s proslavenými sobotínskými železárnami, tehdy druhými největšími na Moravě. Zámek se stal trvalým sídlem sobotínské větve kleinovského rodu. (Obrázek převzat z www.hrady.cz)

  V 80. letech 19. století došlo k jeho rozsáhlé přestavbě: byla vybudována ozdobná terasa nad zámeckým rybníkem, půdní prostory byly rozšířeny v mansardy a celá budova dostala novou, vysoce členěnou a ozdobnou fasádu, která představovala výplod historizujícího architektonického myšlení, v němž se snoubily prvky nejrůznějších historických slohů, převládla však severská neorenesance. V téže době byla postavena rodinná hrobka sobotínské kleinovské větve - mauzoleum nad státní silnicí Šumperk - Sobotín - Rýmařov. Na stavební úpravu zámku navázala i rozsáhlá úprava zámeckého parku. V podobě dané úpravami 80. a 90. let 19. století se sobotínský zámek v podstatě zachoval až do roku 1945, kdy byl spolu se sobotínským velkostatkem převzat státem. Byl pak využíván pro nejrůznější účely, zejména školské. V roce 1967 byl převzat Dolem Dukla v Ostravě a v letech 1967 - 68 velkým nákladem restaurován jako pohostinské a rekreační zařízení na vysoké evropské úrovni.
  Byla zahájena i postupná úprava bezprostředního zámeckého okolí s parkem, zámecký rybník byl upraven na koupaliště s přilehlou písečnou pláží, které se stalo oblíbeným letoviskem celého Šumperska.

  Kontaktní informace

  Telefon: +420 777 472 401 (rezervace ubytování a pokojů)

  E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  www: http://www.resortsobotin.cz/

  Adresa

  Zámecký Resort Sobotín
  Sobotín 13
  788 16 Sobotín