Zámek Bruntál a zámecký park

  Zámek v centru města Bruntálu je vzdálen od Rýmařova 19 km, po silnici č. 11. (Obrázek převzat z www.bruntal-zamek.cz)

  O vzniku bruntálského hradu, předchůdce dnešního zámku, se ví jen málo, kdysi královské město Bruntál vzniklo již před rokem 1223. Středověký stavební komplex byl obehnán hradební zdí, sledující půdorys Zámek Bruntáldnešního zámku. První zmínku o hradu v Bruntále nacházíme až roku 1506. Poté do Bruntálu přesídlili páni z Vrbna. Potřeba reprezentace vzmáhajícího se šlechtického rodu vyvolala přestavbu hradu, která je datována do roku 1556. Za Hynka staršího z Vrbna byl postaven nový palác a mnoha dalšími úpravami se hrad postupně měnil v renesanční zámek.

  Po roce 1620 zámek získal řád německých rytířů. Za třicetileté války zámek značně zchátral. V roce 1766 byla zahájena přestavba zámku, při níž objekt dostal dnešní podobu. V roce 1939 se zámek stal sídlem nacistické správy, po osvobození Československa v roce 1945 přešel zámek do vlastnictví československého státu. Zprvu sloužil potřebám nejrůznějších úřadů a posádkové správy, v roce 1958 byl určen pro kulturní účely.

  Po provedení potřebných restaurátorských prací a některých dalších úpravách byla v původním slavnostním prvním patře provedena nová instalace nábytků a obrazů tak, aby co nejvíce vystihla původní stav. Od roku 1960 byl zámek zpřístupněn veřejnosti.

  Původní zámecký park vznikl pravděpodobně v průběhu 16.století. V polovině 17. století Řád německých rytířů zakládá pravidelnou zahradu. Zásadní úpravy byly provedeny ve 2. polovině 18. století, zejména za E. Habsburského v roce 1894 podle návrhů Georga Josefa Hauberissera. Barokní úprava se zachovala u průčelí zámku, ostatní plocha je pojednána jako přírodně krajinářský park. Přední část zámeckého parku o rozloze 2,57 ha zdobí kruh pískovcových plastik vytvořených neznámými umělci při úpravách parku v r. 1894. Součástí romantických úprav parku je i tzv. Salla terrena - zděná stavba s balustrádou, terasami a pavilonem.

  Zámecká expozice: historické interiéry 1. patra zdobené rokokovými malbami
  Muzejní expozice: příroda Bruntálsky, portréty 19. století.

  Kontaktní informace

  Telefon: +420 554 717 947, +420 554 709 151 (rezervace)

  E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  www: http://www.mubr.cz/

  Adresa

  Zámek Bruntál
  Zámecké nám. 7
  792 01 Bruntál