Rozhledna na Zlatém Chlumu u Jeseníku

  Zlatý Chlum (875,3 m n.m.) se nenazývá nadarmo zlatým, v minulosti byl významným těženým nalezištěm zlata.
  Dvacet šest metrů vysokou kamennou rozhlednu na vrcholku Zlatého chlumu ve vzdálenosti asi 2,5 km severovýchodně od centra města Jeseníku navrhnul ředitel Kamenické školy Eduard Zelenka.

  Myšlenka na její zřízení vznikla v roce 1894 v Jesenické sekci Moravskoslezského sudetského horského spolku. Její stavbu provedl v rekordním čase tří měsíců stavitel Alois Nietsche, slavnostní otevření proběhlo 3. září 1899. O tři roky později vyrostla vedle rozhledny horská chata zvaná Medritzerova. Po roce 1945 zájem o rozhlednu upadal, chata v roce 1955 vyhořela, teprve v sedmdesátých letech provedl MNV v Jeseníku celkovou rekonstrukci. Výhledy z věže jsou vskutku úchvatné, zvlášť tzv. „pruský výhled" severním směrem až k Otmuchovskému jezeru v Polsku. Východním směrem vidíme Biskupskou kupu u Zlatých Hor s rozhlednou, jižním směrem můžeme pohlédnout na masiv Hrubého Jeseníku od Pradědu až k Šeráku, na jihozápadě na město Jeseník a na západě na Rychlebské Hory a Králický Sněžník. Nejdůležitější viditelné objekty jsou popsány na zábradlí na vrcholu rozhledny.
  Přístup: k vrcholu vede několik značených turistických cest. K rozhledně se také dostanete, když se z Jeseníku vydáte po asfaltové cestě k Čertovým kamenům, na parkovišti zaparkujete a vyrazíte na asi kilometrové prudké stoupání k rozhledně.
  Kontaktní informace

  Telefon: +420 603 509 943

  E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  http://www.jesenik.net/rozhledna-zlaty-chlum

  Adresa

  Rozhledna Zlatý Chlum

  Raisova 706/2

  790 01 Jeseník