Rozhledna na Velkém Roudném

  Přibližně 12 km od Bruntálu a 9 km od nejvyššího bodu Nízkého Jeseníku, hory Slunečné (800 m n.m.), se z ploché krajiny tohoto pohoří zvedá jeho nejvyšší a nejmohutnější vrchol sopečného původu Velký Roudný (780 m n.m.)


  Rozhledna na Velkém RoudnémVelký Roudný byl vyhlášen Národní přírodní památkou v roce 1966 a zaujímá rozlohu 81 ha. Památka chrání čedičový kužel nejvýznamnějšího a nejzachovalejšího stratovulkánu Českého masivu. Tvoří jej čtyři lávové proudy a sopečné tufy. Kromě toho se na území památky vyskytují cenné rostliny a živočichové. (Více viz: Národní přírodní památka Velký Roudný )
  V roce 1998 byla obnovena kaplička na vrcholu a později také křížová cesta.
  Pohled z rozhledny na Velkém RoudnémV roce 2007 byla na vrcholu Velkého Roudného postavena 20 m vysoká šestipatrová dřevěná rozhledna spočívající na betonových základech.
  Z kryté vyhlídkové plošiny pro 16 lidí ve výši 17 m je krásný výhled na přehradu Slezská Harta za obcí Roudno, okolní Nízký Jeseník včetně nejvyšší hory Slunečné na jihu, jihozápadním směrem na sopečný vrchol Malý Roudný, západním a severozápadním směrem na hlavní hřeben Hrubého Jeseníku s jeho dominantami, severním směrem na Krnovsko, severovýchodním na Opavsko, směrem jihovýchodním na Oderské vrchy a za nimi za dobrých podmínek na vzdálené Beskydy.

  Přístup:
  Autem:
  Automobilisté mohou odstavit vozidla přímo v Roudně a dál jít pěšky, nebo pokračovat autem až nad obec, kde zelená turistická značka odbočuje ze silnice na louku k vrcholu.

  Vlakem:
  Již od nádraží ve Valšově (je na železniční trati z Olomouce do Bruntálu a Krnova) vede zelená turistická značka. Prochází podél řeky Moravice a přehrady Slezská Harta a pokračuje až na vrchol Velkého Roudného.

  Provoz je celoroční, vstup je zdarma.