Rozhledna Háj u Šumperka

  První dřevěnou vyhlídku na vrcholu kopce Háj (631 m n.m.), necelé tři kilometry od centra města Šumperku, vystavěl v roce 1934 šumperský odbor KČT, kterému vydatně pomáhali vojáci místní posádky. Rozhledna pojmenovaná po Rostislavovi Štefánikovi byla otevřena 17.června 1934.

  V dalších letech byla rozhledna opláštěna, a stávala se čím dál více turisticky vyhledávanou atrakcí. Bohužel, po válce neudržovanou rozhlednu zapálil blesk, a časem zanikly veškeré stopy po dřevěné věži. Řada nadšenců z odboru turistiky tehdejšího ČSTV v čele se značkařem Josefem Janků navrhla výstavbu nové rozhledny, byly zpracovány četné studie jejího vzhledu. V roce 1983 je právě na jeho návrh zhotovena pětimetrová maketa čtyřiadvacetimetrové věže. Na nový rok 1984 ho tvůrci vynášejí na vrchol a nechávají se s ním fotografovat. Stavba se však nakonec neuskutečnila. O výstavbě rozhledny se začalo opět uvažovat až v 90. letech. Autoři projektu Ing. Vladimír Malaska a Ivo Barvíř vytvořili moderní objekt, který zvenčí věrně připomíná původní rozhlednu ze 30. let. Rozhledna byla slavnostně otevřena 28. 9. 1997 a opět se stala významným turistickým cílem.
  Rozhledna je vysoká 29 m, nejvyšší výhledová plošina je ve výšce 24 m a vede k ní 135 schodů. Z rozhledny je krásný, téměř kruhový rozhled. K východu je výhled na Šumperk a na horský komplex Hrubého Jeseníku, na sever na Hanušovickou vrchovinu a Rychlebské hory, na severozápad a západ na Králický Sněžník a Orlické hory. Pohled na jih na Litovelské Pomoraví je částečně omezen stromy.

  Přístup: K rozhledně se nejlépe dostanete, když pojedete autem ze Šumperka na Rudu nad Moravou. Asi kilometr za vsí Temenice necháte auto u autobusové zastávky Na Vápenici. Odtud se vydáte po červeně značeném šumperském pěším okruhu, ten vás asi po 2 km dovede na vrchol. Kolem rozhledny také vede zeleně značená turistická cesta z Rudy nad Moravou do Bludova.

  Kontaktní informace

  Telefon: +420 774 664 648, 737 886 278

  E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  www: www.kctsumperk.cz

  Adresa

  KČT Šumperk

  Bezručova 144

  787 01 Šumperk