Slunečná (800 m n.m.)

    SlunečnáVrchol rozsáhlého zarovnaného zalesněného kopce s názvem Slunečná, severně od Moravského Berouna, mezi Dětřichovem nad Bystřicí a Novými Valteřicemi, je se svou nadmořskou výškou 800 m n.m. nejvyšším místem Nízkého Jeseníku.

    Původní název kopce svědčí o slovanském osídlení. Známá listina olomouckého biskupa o lese „Střelná" z roku 1203 uvádí názvy dvou hor, které byly nejmarkantnější v osídlované oblasti. Jde o mons Ruden tj. Roudný a mons Rostuica (Rosutice) tj. Slunečná, nejvyšší hora Nízkého Jeseníku. V období německé kolonizace tento krásný slovanský název zapadl a objevil se Sonnenberg, z čehož pozdějším překladem do češtiny vznikla Slunečná.
    Asi 1 km jihovýchodně od vrcholu se nachází rezervace Panské louky se zachovalými rašelinnými a podmáčenými smrčinami.
    Zalesněný vrchol Slunečné je prakticky bez výhledu. Nic na tom bohužel nemění ani veřejnosti nepřístupná telekomunikační věž, převyšující vršky stromů.
    Přístup: přes Slunečnou vede modře značená turistická cesta z Moravského Berouna na sever do Valšova a západovýchodním směrem červeně značená cesta z Rýmařova přes Ryžoviště, Dětřichov nad Bystřicí do Dvorů a Budišova nad Budišovkou a také cyklostezka. Celý kopec je protkán sítí cest vhodných pro běžecké lyžování.