Rabštejn (803 m n.m.) – výhled – skály - tábořiště

    Na vrcholu RabštejnaSkalní oblast Rabštejn se nachází se v jižním výběžku hřebene Hrubého Jeseníku, 16 km západně od Rýmařova, cca 5 km jižně od sedla Skřítek, přes které prochází silnice I. třídy č. 11 z Rýmařova do Šumperka. Dvě skalní hradby tvořené fylonitem vyčnívají do výše 20 - 35 m.

    P1010288 2Pro horolezce představují dvě hlavní skupiny věží - Přední skály a Zadní skály. Lezecky nevýznamné jsou Dolní skály. Obtížnost cest je uvedena UIAA stupnicí obtížnosti. Vrcholky skal poskytují široký rozhled po bohatě zalesněné okolní Hraběšické hornatině i směrem k Hornomoravskému úvalu. Podrobné informace a průvodce naleznete na www.skalkap.wz.cz

    Přístup ze sedla Skřítek po modré turistické značce (7 km) většinou po lesní asfaltové cestě. Z Bedřichova od hájovny po červené turistické značce (4 km), Z Rudoltic po modré turistické značce na rozcestí Hvězda a pak po žluté značce na Rabštejn. Autem se dá nejblíže dojet na konec až k ceduli ChKO Jeseníky a zákazu vjezdu. Zde je možno zaparkovat. Na Rabštejn rovněž vede cyklostezka (Rabštejnská) z Oskavy přes Bedřichov.

    Rabštejn zároveň představuje zříceniny nejvýše položeného hradu historické Moravy. Nejstarší části hradu pocházejí ze 13. století . Poměrně rozsáhlý hrad byl až do počátku 17. století centrem rabštejnského panství, kdy funkci sídla panství převzal janovický zámek. Poslední zpráva o obydlení hradu pochází z r. 1693.
    Více: viz Rabštejn lezectví - Přírodní lezecké terény .