Javoříčské jeskyně

  Jeskyně se rozkládají v podzemí u obce Slavětín u Litovle v Olomouckém kraji. Nabízejí téměř 4 km chodeb, z nichž je 788 metrů přístupných veřejnosti.
  Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb domů a propastí v ostrůvku devonských vápenců. Podzemní prostory jsou uspořádány patrně do tří pater se zhruba čtyřicetimetrovým rozdílem nadmořských výšek. Tento rozdíl výšky jednotlivých pater souvisí se změnami erozních bází toku Špraňku v jednotlivých obdobích vývoje jeskyní, kdy tok postupně poklesal do nižších úrovní, čímž jeho vody opouštěly výše položená patra a stěhovaly se do pater nižších.

  Jeskyně má překrásnou krápníkovou výzdobu, jejíž bohatost vyniká ve dvou mohutných prostorách - Suťovém dómu a dómu Gigantů. Kromě nejběžnějších typů krápníkové výzdoby, která místy dosahuje úctyhodných rozměrů, je zde bohatý výskyt i tzv. heliktitů. Heliktit, zvaný též excentrický krápník, je útvarem sekundární krasové výplně, který roste jakoby proti zákonům gravitace. Na jejich vzniku se podílí řada faktorů. Zakřivený růst bývá spojován se silným prouděním vzduchu. Pokud skapová voda v jeskyni vytryskuje pod tlakem, tvoří se na stěnách, nebo i na svisle rostoucích stalaktitech krápníkové výrůstky, které pak postupně dávají vznik až excentrikům. Tvorba heliktitů může být způsobena též přítomností nečistot či cizích iontů v krystalové mřížce kalcitu.
  Kontaktní informace
  Telefon: +420 585 345 451
  E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  www: http://www.jeskynecr.cz/cz/jeskyne/javoricske-jeskyne/

  Adresa

  Správa JJ
  CZ - 783 24 Slavětín u Litovle