Rabštejnské skályZ Rabštejnských skalSkalní oblast Rabštejn se nachází se v jižním výběžku hřebene Hrubého Jeseníku, 16 km západně od Rýmařova, cca 5 km jižně od sedla Skřítek, přes které prochází silnice I. třídy č. 11 z Rýmařova do Šumperka.
  Dvě skalní hradby tvořené metadiabasem vyčnívají do výše 20 - 35 m. Pro horolezce představují dvě hlavní skupiny věží: Přední skály a Zadní skály. Lezecky nevýznamné jsou Dolní skály. Terén umožňuje až 180 cest lezení, většinou obtížnosti 3 až 6 UIAA, ale také 7 a 8 a dvě 9. Bizarní tvary věží nabízejí možnosti lézt v plotnách, převisech, spárách i komínech. Vrcholky skal poskytují široký rozhled po bohatě zalesněné okolní Hraběšické hornatině i směrem k Hornomoravskému úvalu. Na louce pod skalami je veřejné tábořiště a v místě je také restaurace.

  Dobřečovské skályPoblíž Dobřečova - části obce Horní Město - se nacházejí asi 10 m vysoká izolovaná fylonitová skaliska, která jsou využívána jako přírodní horolezecká stěna.
  Skály jsou na soukromém pozemku, přístup je volný a zásady slušného a ohleduplného chování by měly být samozřejmou povinností všech návštěvníků.
  Přístup je pěšky od kostela v Dobřečově (možnost zaparkovat auto) po asfaltované polní cestě směrem k osadě Ferdinandov, asi po 500 m v mírné zatáčce odbočit doleva po polní cestě k lesíku se skalami.

  P1010599 2Rolandův kámen je vysoký skalní útvar tvořený zvrásněnou rulou se zajímavým povrchem tvarovaným zvětrávacími procesy, který najdeme asi 1 km severně od Karlovy Studánky, cca 300 m od zatáčky silnice Karlova Studánka - Vidly. Skála vysoká asi 35 m bývá využívána jako cvičná skála horolezců (pod názvem Křížek).

  Na vrcholku skály je dřevěný kříž a na vrcholové plošině byla vybudovaná vyhlídka, ze které je krásný výhled na okolní panorama Medvědské hornatiny včetně vrcholu Pradědu a na lázeňskou obec.
  K Rolandovu kameni dojdeme z Karlovy Studánky po modře značeném lázeňském vycházkovém okruhu.