Odpočívadla na turistických cestách

   

  Odpočívadlo U škaredé jedleU škaredé jedle (730 m n.m.)

  Na rozcestí zelené, žluté a červené turistické značky na levém břehu Podolského potoka, cca 1 km sz. od obce Stará Ves - Žďárský Potok je zřízeno dřevěné odpočívadlo k posezení a jako krátkodobý úkryt před deštěm

   

  U loupežníka (740 m n.m.) - odpočívadloOdpočívadlo U loupežníka

  Severně od Staré Vsi, na západní straně cesty vedoucí ze Staré Vsi k bývalé chatě Alfrédka podél Stříbrného potoka, cca 1,75 km od odbočky u pily ve Staré Vsi je zastřešené odpočívadlo.

   

  Chata Hubert (800 m n.m.) - odpočívadlo

  V jižním uzávěru Žďárského žlebu, cca 3 km sz. od Staré Vsi, v místě soutoku Podolského a Žlutého potoka je na červené turistické trase ze Staré Vsi na sedlo Skřítek rozcestník a v jeho sousedství stojí lovecká chata Hubert. Před chatou je několik laviček a upravené ohniště.


  Mravencovka (890 m n.m.) - odpočívadloOdpočívadlo Mravencovka

  Mravencovka je rozcestí zelené a modré turistické trasy cca 1,2 km sv. od vrcholu Soukenná, cca 2,5 km východně od bývalé chaty Alfrédka. Zelená Mravencová cesta vede z Karlova k bývalé chatě Alfrédka, modrá značka k rozcestníku Jelení, kudy prochází žlutá značka z Nové Vsi do Karlova. Kromě turistických tras prochází Mravencovkou i cyklostezka z Karlova do Staré Vsi u Rýmařova s odbočkou do Nové Vsi.
  Rozcestník je umístěn na okraji lesa u malé lesní mýtiny. V blízkosti rozcestníku bylo postaveno zastřešené odpočinkové místo.


  Odpočívadlo Pod Zelenými kamenyPod Zelenými kameny (1130 m n.m.) - odpočívadlo

  Na žlutě značené turistické cestě ze sedla Skřítek k bývalé Alfredově chatě je asi po 3,5 km cesty ze Skřítku, v místě odbočky k Zeleným kamenům v nadmořské výšce 1130 m, zbudován dřevěný zastřešený přístřešek, který je také někdy označován jako U zvoničky. K Zeleným kamenům je odtud asi 350 m směrem na sever.


  Jelení studánka (1311 m n.m.) - pramen, odpočívadlo


  Jelení studánka na Jelením hřbetuJelení studánka se nachází blízko pod hřebenem Jeleního hřbetu na zelené značce na hlavní hřebenové trase ze sedla Skřítek na Ovčárnu. Je přístupná také z bývalé Alfrédovy chaty, a to po červené značce.

  Jelení hřbet je dnes částečně uměle osázen kosodřevinou, v minulosti však bylo toto území využíváno i k pastvě, v roce 1774 byl 1,5 km severně vybudován ovčinec. Vyvěrá zde pramen, jediný na hlavní vrcholové trase, poskytující turistům příjemné osvěžení. V blízkosti pramene byla v polovÚtulna na Jelení studánceině minulého století vybudována kamenná útulna s kapacitou 8 - 12 lidí, která již posloužila mnoha turistům jako přístřešek před nepřízní počasí i jako noclehárna.
  Jelení studánka sousedí s přírodní rezervací Pod Jelení studánkou, která má rozlohu 138,4 ha. Důvodem jejího vyhlášení je výskyt neobvyklého množství mravenců druhu Formica lugubris a dalších 10 druhů, kteří vytvořili na 2 000 mravenišť.  U bývalé Alfredovy chaty (1082 m n.m.) - bufetBufet u bývalé Alfrédovy chaty

  Lokalita Alfrédka se nachází v Národní přírodní rezervaci Pod Jelení studánkou, cca 2, 5 km jv. od vrcholu hory Břidličná (1358 m n.m.), v nadmořské výšce 1082 m n.m. V místě se nacházela horská chata Alfrédka, dnes můžeme na místě nalézt jen zbytky základů. Alfrédova chata patřila k nejstarším známým loveckým chatám v Jeseníkách, základy původního stavení byly položeny v roce 1856 hrabětem Alfrédem Harrachem vlastníkem Janovického panství. V místě byl zřízen bufet se základním občerstvením.

   


  Vyhlídka Nová Ves (820 m n.m.) - odpočívadlo
  Odpočívadlo Na vyhlídce

  Odpočívadlo na Novoveském vrchu (827 m n.m.), východně od chaty Na Vyhlídce na sz. okraji Nové Vsi. Z Novoveského vrchu široký rozhled k hřebenům Hrubého Jeseníku a na Nízký Jeseník s bruntálskými sopkami a Slunečnou.

   

   

  Pod Výhledy (768 m n.m.) - odpočívadloOdpočívadlo Pod Výhledy

  Odpočívadlo cca 1,4 km jižně od západního okraje Žďárského Potoka (obec Stará Ves), v místě křížení dvou turistických cest - zelené z Alfrédky a Žďárského Potoka do Bedřichova a žluté z Rýmařova a Janovic na Rabštejn.  U cesty od chaty Čokoládka na Rabštejn - odpočívadloOdpočívadlo od Čokoládovky na Rabštejn


  Odpočívadlo u vrstevnicové cesty v nadmořské výšce 800 m od chaty Čokoládka západně od Žďárského potoka k Rabštejnu, na jižním svahu kóty 849 m n.m., ve vzdálenosti 2,3 km po cestě od chaty. Výhled směrem k jihu na Rabštejn a okolní les zčásti omezen vzrostlými stromy.

   

   

  Odpočívadlo na Vychodilově stezce

  Na Vychodilově stezce

   

   

  Odpočívadlo U Včelína na modře značené 10,8 km dlouhé turistick

   

  é stezce z Rýmařova přes Ondřejov, Strálek a Hornoměstskou zatáčku zpět do Rýmařova.

  Viz také:

  Kamenná hora (799 m n.m.) - skály - odpočívadlo
  Medvědí skály (890 - 1020 m n.m.) - výhled - skály - odpočívadlo
  Ostružná (1184 m n.m.) - výhled - skály - odpočívadlo