Potápění

    Zatopený lom ve Svobodných HeřmanicíchV obci Svobodné Heřmanice, jedno z dřívějších významných středisek těžby štípatelných pokrývačských břidlic, se nachází zatopený lom. Jeden z bývalých lomů, dnes zatopený vodou, je oblíbeným cílem potápěčů z celé ČR, ale i z nedalekého Polska.
    Zdaleka viditelný lom v nadmořské výšce cca 450 m, má délku cca 500 m, šířku 50 - 70 m, hloubka je až 37 m. Vstup do vody je prudký, v roce 2007 bylo nainstalováno ocelové molo, které slouží pro dálkové plavce a rekreanty i pro potápěče. Dále byly položeny betonové panely, které v současné době tvoří schody a dá se po nich bezpečně a pohodlně sejít až k vodě. Svobodné HeřmaniceV místě není zřízeno žádné sociální zařízení ani občerstvení, stanování není povoleno. Voda není vhodná k rybaření.
    Kvalita vody je sledována Krajskou hygienickou stanicí v Ostravě, informace lze najít na internetových stránkách www.khsova.cz. Potápěčská základna je vybavena dekompresní komorou. Kolem lomu vede cyklostezka ke Slezské Hartě. Auta se nechávají na prostorném, ale přesto často přeplněném parkovišti asi 20 metrů od vody.
    Ve Svobodných Heřmanicích najdete jak plnění lahví, tak i příjemné a dostupné ubytování.

    Bližší informace je možné najít např. na http://www.stranypotapecske.cz, http://adrex.com/cs/#, http://www.infocesko.cz, odkud také byly použity informace pro tuto stránku.