Vodáctví

    Řeka Moravice

    Řeka Moravice nad BřidličnouJediným sjízdným tokem na území Rýmařovska je řeka Moravice, která pramení na svahu hlavního hřebene hrubého Jeseníku ve Velkém kotli v nadmořské výšce 1170 m n. m. Její tok dlouhý 106 km se těsně za městem Opavou vlévá do řeky Opavy. Řeka se celá sjet nedá. Postupně zde byly vybudovány dvě přehrady - nejprve Kružberk (1955) a poté Slezská Harta (1997). Vodácky se proto dají využít dva úseky. Horní úsek (pro kajaky a uzavřené lodě) vede od ústí Kotelného potoka na západním okraji Karlova pod Pradědem (km 97,7) do Malé Štáhle - obtížnost WW II !! (úzké toky s rychlejším proudem a občasnými návaly proudu na břeh a s možností překážek dobře viditelných) a dále ke Slezské Hartě (Nová Pláň, km 74) - obtížnost WW I (lehký tok s občasnými peřejemi). Tábořit je možné v Karlově pod Pradědem (km 97,7). Dolní úsek (pro všechny typy lodí) začíná pod Kružberskou přehradou a pokračuje do Podhradí, Hradce naPodolský potokd Moravicí a Opavy.
    Moravice není běžně splavná, šance na horním úseku je zjara nebo po vydatných deštích, na dolním konci pak vše záleží na tom, kdy bude přehrada vypouštět vodu - naštěstí existují předem dané termíny.
    Za příznivých podmínek je možné sjet i Podolský potok, který se vlévá do Moravice u Velké Štáhle. Uvádí se obtížnost WW II ve vrchní části toku a WW I v části spodní, dokumentace prvosjezdů však podle veřejně dostupných zdrojů dosud nebyla ověřena.