Na hřebenech JeseníkůPočátky turistiky v Jeseníkách spadají do konce 18. a počátku 19. století. K prvním odvážným turistům, kteří pronikali do těžko přístupných hor, patřili patrně němečtí studenti a profesoři z gymnázií a vysokých škol, hlavně z Opavy, Vídně a Vratislavi, a také němečtí lázeňští  hosté z Karlovy Studánky. Početnou skupinu návštěvníků tvořili každoročně poutníci na kostelíku na Vřesové studánce.Hluboké lesy na svazích Jeseníků K častějším návštěvám jesenických hor přispěl i romantický „návrat k přírodě“ z poloviny 19. století.

  V 70. a 80. letech 19. století začaly vznikat po celém Rakousko-Uhersku první turistické spolky. První turistickou organizací v Jeseníkách byl Moravsko-slezský sudetský horský spolek ustanovený 26. dubna 1881 ve Frývaldově (Jeseníku). Velkého rozmachu se turistice dostalo v období mezi světovými válkami. Po druhé světové válce bylo náročným úkolem údržba a případná obnova turistických chat, a také značení tras.

  Město Rýmařov má velmi výhodnou polohu pro podnikání výletů jak po pěších trasách nebo cyklotrasách, tak i v zimě po cestách lyžařských.

  Hraniční kámen na Vysoké holiMěstem prochází červená značka dálkové evropské trasy E3 z Maďarska a Slovenska od Budišova nad Budišovkou, přes Dvorce, Dětřichov nad Bystřicí, přes nejvyšší horu Nízkého Jeseníku Slunečnou, dál přes Ryžoviště, Stránské, Stráleckou myslivnu. Z Rýmařova pokračuje přes Starou Ves, kolem vyhořelé chaty Alfrédky k Jelení studánce, po hřebeni přes Vysokou Holi, Petrovy kameny a Ovčárnu pod vrchol Pradědu kolem Švýcárny, přes Červenohorské sedlo, Keprník, pod vrchol Šeráku, do Ramzové, Petříkova a pod Králický Sněžník, do Králík a Orlickými horami a Krkonošemi dál do Německa a dokonce až k Atlantiku.

   

  Rešovské vodopádyPieta na Křížovém vrchuMezi Stránským a Rýmařovem v údolí Oslavy odbočuje žlutá značka k Rešovským vodopádům a od nich na Křížový vrch u Rudy a do Břevence.

  Z Rýmařova vede zelená značka přes Skály k Rešovským vodopádům a dál kolem Fialova mlýna údolím Huntavy k jejímu soutoku s Oslavou a do Dlouhé Loučky, na Sovinec a přes Křížov do Šternberka.

  Červená značka ze Šumperka vede přes Kamenný vrch, Rabštejn, Bedřichov, Dobřečov, Tvrdkov, Rešovské vodopády, Rešov, Sovinec a Paseku do Šternberka.

   

  Podolský potokS trasou E3 se ve Staré Vsi kříží žlutá – doleva ke Škaredé jedli, doprava přes Novou Ves do Karlova a Malé Morávky.
  Od Škaredé jedle, kde žlutá značka končí, vede na severozápad červená ke křižovatce turistických cest a kolem motorestu Skřítek (na státní silnici č. 11) přes Klepáčov k Maršíkovu. Ze Skřítku, přes křižovatku nad Skřítkem můžeme jít po hřebenovce po zelené značce přes Břidličnou horu k Jelení studánce a odtud dolů k přečerpávací vodní nádrži Dlouhé Stráně.


  Okno chalupy v Malé MorávceŽlutá značka od Škaredé jedle kolem Anenské huti směřuje na Novou Ves, kde se můžeme Na vyhlídce rozhlédnout na sever na Jeseníky, na jihu uvidíme Rýmařov, z Nové Vsi nás pak žlutá značka zavede do Karlova a Malé Morávky.

  S Karlovou Studánkou spojuje Malou Morávku hezká nenáročná červeně značená stezka.

  Na Praděd vedou z Karlovy Studánky žlutá, zelená a modrá značka, po žluté půjdeme podél vodopádů Bílé Opavy.


  Z Rýmařova do Rýmařova je modrým psaníčkem vyznačen 12 km dlouhý vycházkový okruh – Stezka Františka Vychodila, po níž rád chodíval jeden ze zakladatelů rýmařovské turistiky po roce 1945.

   

  Rýmařovsko z Medvědích skalKromě značených cest existuje řada dalších možností projít se krásnou horskou krajinou i jejím klidným podhůřím.

  Na následujících stránkách vám nabízíme podrobnosti o pěších turistických cestách.

   

  Upraveno podle textu  Ing. Josefa Jelínka, Klub českých turistů Rýmařov a Turistického průvodce ČSFR

  Aktuality

  • Kino SVČ Rýmařov na měsíc prosinec 2023

   Program kina SVČ Rýmařov na měsíc prosinec 2023 najdete zde: https://www.kinorymarov.cz

    
  • Rozsvícení vánočního stromku v Horním Městě

   V sobotu 2. 12. 2023 se můžete těšit na rozsvícení vánočního stromku v 16:00 hodin ve Skalách u Špice a v 17:00 hodin v Horním Městě u obecního úřadu. Podívat se můžete také na betlém v životní velikosti v Horním Městě, zazpívat si koledy, dát si svařené víno a děti se mohou těšit na balíčky s překvapením.

    
  • Adventní zámek s výstavou českých betlémů

   Státní zámek Janovice u Rýmařova vás zve na akce v Adventním čase, které budou probíhat ve dnech 9. - 10. 12. a 16. - 17. 12. 2023 takto:  9. a 10. 12. 2023 vždy v 11:00 a 13:00 hodin na pohádky od Lenky (loutkové divadlo). 9. 12. 2023 od 12:00 do 14:00 hodin se můžete těšit na Historic Quartet (žesťové kvarteto). V další den 16. 12. 2023 od 14:00 hodin na vás čeká smíšený pěvecký sbor Vox Montana. A 17. 12. 2023 od 14:00 hodin vám zahraje a zazpívá vokálně-instrumentální soubor Variace. Ve vnitřních prostorách zámku: stylové občerstvení, prodej adventních věnců, vánočních svícnů a drobných dárků. Vstupné: 60,- Kč.

    
  • Vánoční dílničky v Břidličné

   Společenský dům Břidličná a komise kultury a sportu města Břidličná zve všechny děti i dospělé na "Vánoční dílničky", v neděli 3. 12. 2023 od 14:00 do 17:00 hodin. Tvoření z kartonů, nůžky a pravítkka s sebou!!!

    
  • Adventní koncert v Břidličné

   Komise kultury a sportu města Břidličná vás srdečně zve na ADVENTNÍ KONCERT, který se koná v neděli 10. 12. 2023 od 17:00 hodin v kostele sv. Tří králů v Břidličné. Účinkují: Radim Schwab, Dětský sbor ZŠ Břidličná, Pěvecký sbor Bernardini. Čaj s rumem zdarma, vstupné dobrovolné!

  anketa_120x120