Geologie
  Geologický podklad je tvořen mladšími devonskými sedimenty minerálně chudšími, jemně břidličnatými tuhovými fylity s vložkami křemitých břidlic a kvádrových křemenců.

  Květena
  Acidofilní společenstvo horského smrkového lesa Calamagrostio villosae-Piceetum. Převažující dřevinou je smrk ztepilý (Picea abies), v některých částech má až 10% zastoupení buk lesní (Fagus sylvatica); dále je vtroušen jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia) a modřín opadavý (Larix decidua). V podrostu jsou dominantní borůvka černá (Vaccinium myrtillus) a třtina chloupkatá (Calamagrostis villosa), na živných stanovištích převládají šťavel kyselý (Oxalis acetosella) a bika lesní (Luzula sylvatica).

  Pod jelení studánkou - F42b Zvířena
  Evropsky významná lokalita s koloniemi mravenců podhorních (Formica lugubris). Nejvyšší hustota hnízd (až 21 na jeden ha) je zaznamenána v klimaxových smrčinách nedotčených těžbou. Kromě mravenců pohorních žije v rezervaci ještě deset dalších druhů. Typickými horskými druhy jsou mravenec horský (Manica rubida), mravenec Lémanův (Formica lemani) a mravenec dřevokaz (Camponotus herculeanus). Neobvyklá koncentrace mravenců trvá nejméně od počátku 90. let 20. století. Orientační ornitologický průzkum zjistil 21 ptačích druhů. Mezi dominantní patří linduška lesní (Anthus trivialis), pěnkava obecná (Fringilla coelebs) a pěvuška modrá (Prunella modularis). Žijí zde také sýc rousný (Aegolius funereus), krkavec velký (Corvus corax) a občasně tetřev hlušec (Tetrao urogallus).

  Využití
  Hospodaření je přizpůsobeno ekologickým nárokům mravenců. Hospodaří se diferencovaně podle stavu jednotlivých porostů. Některé se ponechávají bez zásahu, jinde nahodilou těžbou a zdravotním výběrem vznikají kotlíky, které se podsazují především autochtonním smrkem a jeřábem.

  Zdroj: Obecně přístupné informace Agentury ochrany přírody

   

  Aktuality

  • První prázdninová diskotéka v restauraci U Hrozna

   Hospoda U Hrozna startuje první prázdninovou diskotéku, v sobotu 29. června 2019 ve 20 hodin. Hraje DJ Stanley. Hrajeme 80, 90, až po současnost - pro všechny všechno. Rezervace: tel.: 777 786 649, 774 460 712, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

    
  • Na skok do skal 2019

   Dne 5. července 2019 od 16 hod. proběhne ve Skalách u Rýmařova v jezdeckém areálu 10. ročník Charitativní "nejen " koňská show. Můžete se těšit na bohatý program: od 16-20 hod. k dispozici MINIZOO, atrakce pro děti a dospělé, jízda v kočáře a na koních, skákací hrad, nafukovací megaskluzavka, malování na obličej, lukostřelba, jarmark, pestré občerstvení a sladké dobrůtky. Od 18:15-20:15 hod. Koňská show - vystoupí špičkoví sportovci v různých jezdeckých disciplínách, koně se představí se svými skoky do výšky, atd. Ve 21 hod. bude koncertovat David Deyl. Celou akci pak završí ohňostroj a afterparty. Vstupné: Dospělí 170 Kč, děti do 12 let 100 Kč, děti do 7 let zdarma. Akce bude konána za každého počasí v jezdecké hale.

    
  • Oslava 50 let od položení základního kamene 1969-2019

   Přijďte s námi oslavit 50 let od položení základního kamene. Akci pořádá RD Rýmařov dne 28. června 2019 od 13:30 hod. na fotbalovém hřišti SK Jiskra Rýmařov. Je připraven bohatý program: proběhne exhibiční fotbalový zápas "staré gardy" Baníku Ostrava proti RD Rýmařov, vystoupí hudební folková skupina z Bruntálu "Večery v jednom". Hlavním hudebním hostem bude skupina "O5aRadeček" ze Šumperka. Bude hrát DJ René Jančík, na závěr nám předvedou ohňovou show Draco Flameno a tanec s hadem. Od 14 do 18 hod. bude připraven doprovodný program pro děti, soutěže a skákací hrad. Celým dnem bude provázet moderátor Jan Smetana. Bohaté občersvení zajištěno po celou dobu oslav. Vstup zdarma.

    
  • Velkolepý rytířský turnaj na Sovinci

   Nenechte si ujít Velkolepý rytířský turnaj na hradě Sovinci a to ve dnech 13. a 14. července 2019. Zaručujeme vysokou kvalitu celodenního programu. Čeká Vás Akce roku! BITVA plná nefalšovaných soubojů. Po oba dny bude otevřeno od 9 do 18 hod. Účinkují: Kejklíř Zdeněk Vlček, těžkooděnci v plných zbrojích TARANIS, skupina historického šermu ADOREA, šermířská společnost FUENTE OVEJUNA. Nebudou chybět historická řemesla, loutkové pohádky a sokolníci. Více info na www.sovinec.cz

    
  • Ukliďme svět 2019

   Dne 25. června 2019 od 17 hod. zveme a žádáme všechny dobrovolníky ke společnému úkidu města Rýmařova, resp. zahrádkářské kolonie za vlakovým nádražím. V dopoledních hodinách se postará ZŠ Rýmařov o různé části města. Veřejnost pak bude mít sraz v 17 hod. na nám. Míru radnice. S sebou dobrou náladu a pevnou obuv. Igelitové pytle budou k dispozici. Kontaktní osoba: Mgr. Tomáš Lašák, tel.: 739915679, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  regioncartmapaanketa_120x120Rodinne Jesenikyregtim_bannerovocne_stezky

  Rýmařovsko