Uvádí se, že na území Hrubého Jeseníku žije pravděpodobně kolem 25 tisíc živočišných druhů. Zvířena horských a podhorských oblastí Jeseníků je obdobná jako fauna hor a podhůří v jiných částech naší republiky. Původní fauna, z níž z různých důvodů v minulosti některé druhy vymizely, byla na druhé straně obohacena několika aklimatizovanými a zavlečenými druhy živočichů. Jsou to např. bažant, ondatra, pstruh duhový, siven americký, maréna, amur, tolstolobik aj. Nepůvodní je také kamzík, k jehož prvnímu vysazení došlo v r. 1913.
Většina druhů, které v naší oblasti žijí, je ovšem našim očím běžně skrytá. Ve vodním prostředí žije mnoho forem mikroskopických prvoků, vířníků, želvušek, láčkovců, živočišných hub, červů,.. Běžně viditelnými jsou příslušníci více než sta druhů měkkýšů - kromě hlemýždě zahradního jsou to různé páskovky, srstnatky, vřetenovky, plovatka bahenní, okružák ploský apod.; v posledních letech agresivně dorazil i do Jeseníků invazní druh plzák portugalský (Arion lusitanicus). Druhově velmi bohatá je skupina členovců, zejména hmyz - k nápadným druhům náležejí v Jeseníkách motýli (babočky, batolec, bělásci, vřetenušky, lišajové, přástevníci, stužkonoska modrá a vzácní endemiti - okáči), dále brouci - např. střevlíci a tesaříci, kovaříci... Ve vodách žije řada druhů ryb,
jejich výskyt je do jisté míry ovlivňován vysazováním a rybolovem. V horských a podhorských tocích se kromě pstruha potočního vyskytuje pstruh duhový, siven americký, lipan podhorní, vranka obecná i vranka pruhovaná, mihule potoční, střevle potoční, mřenka mramorovaná, v nižších tocích a různých nádržích pak všechny běžné druhy ryb. Při hranici CHKO Jeseníky ve Velkých Losinách se vyskytuje jako na jediném místě v ČR mihule ukrajinská.
Z obojživelníků v Jeseníkách žije všech pět druhů ocasatých obojživelníků, známých v ČR: mlok skvrnitý a čolci: velký, obecný, horský a karpatský. Z žab je to skokan hnědý, skokan štíhlý, kuňka obecná, rosnička zelená,ropucha obecná a zelená. Z plazů ještěrka obecná, ještěrka
živorodá, slepýš křehký, užovka obojková, užovka hladká a zmije obecná, včetně černé formy. V Jeseníkách je registrováno více než 200 druhů ptáků, kromě běžných druhů pěvců a dravců jsou to i tetřev, tetřívek, jeřábek výr, včelojed, čáp černý, krkavec, v posledních letech jsou zprávy o hnízdění sokola. Řadu z nich však běžný návštěvník nemůže spatřit, ptáci žijí skrytě na chráněných místech. Územím na jaře a na podzim protahuje kolem osmdesáti druhů ptáků, mezi nimi i orel skalní a orel mořský, husa polní a velká.
Z velkých savců žije v oblasti Jeseníků jelen evropský, srnec obecný, kamzík horský, prase divoké. Z dalších jsou to např. liška, jezevec, ojediněle mývalovec kuní (z evropské části Ruska), vzácně vlk a rys, zajíc, ježek, lasice kolčava, hranostaj, kuna lesní, tchoř tmavý, veverka obecná, plši, netopýři...Zajímavým reliktem z doby ledové je myšivka horská.
Od roku 1997 probíhá poněkud problematická reintrodukce vydry říční.
Zdroj: Okres Bruntál, Jar. Venclovský a kol, OÚ Bruntál a ŠÚ Bruntál, 1998, obecně přístupné informace CHKO Jeseníky
M. Marek