Kostel sv. Kateřiny v Rešově

  Kostel v Rešově (obec Horní Město) je u silnice uprostřed obce. Kostel v RešověV Rešově stál původně dřevěný kostel zasvěcený sv. Kateřině, oblíbené světici Karla IV. Po Bílé hoře byl Rešov filiálkou Rýmařova a patřil k němu až do doby, kdy se stalo Horní Město samostatnou farností. Rešov poté patřil k Hornímu Městu, ale vždy usiloval o osamostatnění, což se mu částečně podařilo teprve ve druhé polovině 18. století. V listopadu roku 1777 se kaplan Karel Honig přestěhoval z Horního Města do Rešova. V roce 1784 byl Rešov povýšen na kuracii a stál už blízko samostatné farnosti. Oficiálně potvrzeným rešovským farářem se však stal teprve Adolf Parm v roce 1912.
  Int. kostela v RešověRoku 1758 byl v Rešově postaven nový, zděný kostel, který však brzy nato po úderu blesku vyhořel. Oheň tehdy zachvátil nejen kostel a faru, ale i přes třicet domů. Poté byl kostel znovu postaven a zasvěcen své patronce sv. Kateřině. Oltářní obraz této světice pro něj namaloval Jan Kryštof Handke společně se svými žáky.
  Další smutná zpráva o blesku je z roku 1810. Tehdy uhodil do věže. Zvon spadl dolů, probořil klenbu, poškodil oltář a zabil učitele a jednoho chlapce, který mu pomáhal zvonit proti bouřce. Varhany v RešověHrabě Harrach dal všechny hmotné škody odstranit. Dnešní zvon je z roku 1766. Přečkal obě světové války. V roce 1907 dostal rešovský kostel díky veřejné sbírce, kterou uspořádal učitel Felix Kunz, nové varhany, postavené firmou Rieger z Krnova. V roce 1910 byly varhany posvěceny a v tomtéž roce byly zakoupeny také nové věžní hodiny.
  Po roce 1945 stihl Rešov podobný osud jako okolní obce a osady. Kostel kvůli nedostatku financí a nezájmu úřadů pomalu chátral a byl opravován především díky práci dobrovolníků. Ačkoliv dnes žije v Rešově jen několik málo stálých obyvatel, bohoslužby se v kostele konají pravidelně.

  Z textů P. Bohumila Měchury a Mgr. Jiřího Karla připravila Z. Přikrylová. Podle článku Zdeňky Přikrylové (ZN: Kostely a kaple Hornoměstska, Rýmařovský horizont 05/2006, SVČ Rýmařov) upravil M. Marek

   

  Rýmařovsko