Kaple ve Ferdinandově

    Ke Stříbrným Horám patřila také osada Ferdinandov, kterou roku 1755 založil hrabě Ferdinand Harrach pro své kolonisty z Krušných hor. Nachází se poblíž Kaple ve Ferdinandověvrcholu silnice z Rýmařova do Bedřichova, který do roku 1960 patřil do okresu Rýmařov. Z původních 12 domů, hospody a kaple zbyly již jen dva novější domky využívané k rekreaci a samotná svatyně. Osada bývala zvláště v zimě často odříznutá od světa, a proto se postupně vylidnila.
    Kaple, zasvěcená památce Navštívení Panny Marie, byla postavena teprve roku 1839 a vybavena vším potřebným včetně zvonu (který je nyní v poboční kapli sv. Anny hornoměstského kostela a slouží jako umíráček). Poté, co se lidé z Ferdinandova vystěhovali, zůstala kaplička napospas vandalům, pastevcům dobytka, kteří ji využívali jako skrýš za špatného počasí, a myslivcům, kteří si z ní udělali posed. Kaple byla posléze v tak ubohém stavu, že jí hrozila demolice. Zachránilo ji její jedinečné umístění v krajině a zájem zdejší rodačky, řeholní sestry františkánky Assumpty, žijící v Opavě, která navázala kontakty s rodáky žijícími v Německu. S jejich finanční pomocí a díky práci dobrovolníků z Rýmařova, Horního Města, Skal a Stříbrných Hor byla kaple zvaná též „perla krajiny" opět zrenovována. V roce 1992 byla nově posvěcena.

    Z textů P. Bohumila Měchury a Mgr. Jiřího Karla zpracovala Zdenka Přikrylová (ZN: Kostely a kaple Rýmařovska, Rýmařovský horizont 05/2006, SVČ Rýmařov), upravil M. Marek.

     

    Rýmařovsko